Kocioł kondensacyjny, czy warto?

W związku z często pojawiąjącymi się pytaniami: "Czy warto kupić kocioł kondensacyjny", "Kocioł kondensacyjny opinie, oszczędności", "Jaki kocioł, kondensacyjny?" postanowiliśmy przedstawić parę faktów odnośnie pieców gazowych kondensacyjnych.

Kilku słów wstępu

W przeciągu ostatnich lat, w technice grzewczej zaszło wiele ciekawych zmian i zostało wprowadzonych wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest tzw. technika kondensacyjna wykorzystana w piecach i piecykach gazowych służących do ogrzewania CO oraz ciepłej wody użytkowej.

Piece gazowe kondensacyjne - bo o nich będzie tu mowa - są nowoczesnym rozwiązaniem, które ma zapewnić jeszcze większą oszczędność przy ogrzewaniu pomieszczeń w stosunku do tzw. techniki konwencjonalnej. Czy tak rzeczywiście jest? Odpowiedź brzmi tak. W przypadku pieców kondensacyjnych mamy do czynienia z tzw. podwójnym odzyskiem energii.

Trochę teorii

Na czym polega podwójny odzysk energii? Konwencjonalny piec gazowy działa na zasadzie spalania mieszanki gazu ziemnego w powietrzu i oddania ciepła spalin poprzez wymiennik. Spaliny ogrzewają wspomniany element kotła gazowego, po czym ulatniają się poprzez system spalinowy do otoczenia. Temperatura takich spalin dochodzi nawet do 120-150 st. Celsjusza. Można powiedzieć, że część energii ze spalin jest marnotrawiona.

Kocioł gazowy kondensacyjny działa na trochę innej zasadzie. Podobnie jak w konwencjonalnym piecyku gazowym występuje spalanie mieszanki gazu i powietrza, jednakże spaliny po oddaniu ciepła nie uciekają tak od razu do komina. Typowe kotły gazowe kondensacyjne posiadają specjalnie zaprojektowany wymiennik, który poza odzyskiem energii ze spalin doprowadza do wytrącania się z nich tzw. kondensatu. Jest to prosta zasada fizyki wykorzystana w praktyczny sposób - przy odpowiedniej temperaturze spalin wytrąca się z nich para wodna w postaci skroplin. Owe zjawisko umożliwia dodatkowe odzyskanie energii, którą możemy wykorzystać. Szacowana wartość uzysku w piecu gazowym kondensacyjnym podawana jest w zakresie 10-30%. Stąd też bierze się często podawana sprawność powyżej 100% (jest to stwierdzenie nieco na wyrost, gdyż w tzw. bilansie energetycznym do tej pory pomijano właśnie energię kondensacji).

Jak teoria ma się do praktyki

Kotły gazowe kondensacyjne mają większą sprawność w stosunku do kotłów konwencjonalnych, dlaczego więc kotły gazowe z otwartą czy zamkniętą komorą spalania dalej są popularne i sprzedawane w niemałych ilościach? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Kocioł kondensacyjny poza większą sprawnością charakteryzuje się jednak większą ceną zakupu, większą ceną instalacji oraz większą ceną eksploatacji. Ale po kolei..

  • Szacunkowo piece gazowe kondensacyjne droższe są od swoich odpowiedników o 30-60%. Jest to na pewno zauważalna różnica na etapie zakupu.
  • Kocioł kondensacyjny wymaga zainstalowania wkładu kominowego z rurą spalinową oraz rurą doprowadzającą powietrze (podobnie jak w przypadku zamkniętej komory spalania w piecach gazowych konwencjonalnych). Koszt takowego wkładu wymaga zainwestowania pieniędzy.
  • Eksploatacja, a raczej przegląd kotła. Nie raz spotykamy się z osobami, które nie czyszczą swoich urządzeń po kilka lat i zdziwieni są gdy wspominamy im o konieczności takowych czynności w celu wydłużenia żywotności pieca. Gazowe kotły kondensacyjne aby pracowały prawidłowo, bezwzględnie wymagają corocznych przeglądów. Przegląd kotła kondensacyjnego wymaga wykonania analizy spalin, w celu umożliwienia mu pracy jako kocioł kondensacyjny (bez ustawienia odpowiedniej mieszanki spalin, kocioł będzie pracować jak jego konwencjonalny odpowiednik). Inna sprawa to żywotność materiałów i wytrzymałość na zabrudzenie - kotły kondensacyjne mają bardzo czułe elementy tj. główny wymiennik ciepła, które po zaniedbaniu przez np. 2 lata mogą nadawać się jedynie do wyrzucenia (koszt wymiennika nierzadko wynosi 1/2 bądź 2/3 wartości kotła).
Czarne na białym, czyli jak to wychodzi w obliczeniach

Załóżmy dwa przykłady:
1) Dom jednorodzinny o pow. 130m, zamieszkały przez 4 osoby.
2) Dom jedno/wielorodzinny o pow. 190m lub większy, zamieszkały przez min. 6 osób.

Ad 1) Zakładamy, że nasz dom ma ocieplone ściany, jest wybudowany do 15stu lat wstecz. Mieszkają w nim 4 osoby, które racjonalnie korzystają z ciepłej wody użytkowej, komfort cieplny 21 st. Celsjusza. Z naszej praktyki kocioł gazowy zużywa tutaj gazu ok. 300zł miesięcznie na grzanie w okresie jesiennym, natomiast zimą nawet do 1000-1200zł za miesiąc przy srogich mrozach. W ujęciu rocznym koszty związane z wykorzystanym przez piec gazowy czynnikiem wynoszą 3000-4000zł rocznie (dla kotła gazowego konwencjonalnego). Zakładając, że zainstalowany przez nas kocioł byłby kotłem kondensacyjnym, zyskujemy realnie 10-15% oszczędności, czyli ok.300-600zł rocznie. Przez okres 5 lat różnica w zużyciu gazu jest odczuwalna i wynosi 1500-3000zł. Ale chwila, odejmijmy od tego wspomniane wcześniej koszty:

  • wyższa cena zakupu - ok. 1000-1500zł
  • przewody kominowe - 600-1500zł
  • eksploatacja (koszt przeglądu kotła kondensacyjnego) - *250-350zł
Jeżeli od uzyskanych oszczędności odejmiemy powyższe koszty, możemy dostrzec, że nasz uzysk z niższego spalania został pochłonięty przez koszty instalacji urządzenia i eksploatacji. Jak pokazuje podany przykład piec kondensacyjny zaczyna zwracać się po ok. 5 latach.

Ad 2) Zakładamy, że nasz dom ma ok. 200m powierzchni użytkowej, nasi domownicy korzystają z ciepłej wody użytkowej w sposób względnie racjonalny (młode panie lubią korzystać z większych ilości ciepłej wody, załóżmy że przynajmniej jedna w takowym domu mieszka), zapewniamy komfort cieplny ogrzewania na poziomie 22 st. Celsjusza. W porównaniu z przykładem powyższym 1), koszty zużycia gazu rosną nam do poziomu 4000-6000zł w ujęciu rocznym. W tym przypadku, kocioł kondensacyjny ma dużo większe argumenty co przekonania się do jego instalacji. Zysk 10 czy 15% na zużyciu gazu może zapewnić nam oszczędności rzędu 500-900zł rocznie. Przy takim założeniu różnica w całościowym koszcie zrównuje się już po ok. 3 latach.

Można więc powiedzieć, że po 3 latach piec gazowy kondensacyjny wypracowuje oszczędność widoczną. Inną kwestią są wahające się ceny gazu. W przypadku instalacji kotła przy dobrej koniunkturze i nagłych wzrostach cen w czasie eksploatacji, nasze oszczędności powinny wzrosnąć. Jedyną wadą kotłów kondensacyjnych niezależną od wspomnianych wcześniej są ceny części zamiennych. Ze względu na większy stopień zaawansowania, kondensacyjne piece gazowe wymagają większej ilości czujników i różnych elementów wykonawczych, przez co są bardziej podatne na awarie, co nie znaczy, że są bardziej awaryjne. Na to by to ocenić potrzeba jeszcze kilku lat.

Podsumowanie

Piec kondensacyjny gazowy to dobre rozwiązanie ale nie zawsze. Im większy jest metraż pomieszczenia do ogrzania, im większe jest zużycie gazu, tym większy jest sens instalowania kotła w takowej technologii. Instalowanie kotła w domu o małej powierzchni i przy oszczędnej pracy ogrzewania raczej nie jest rozwiązaniem najlepszym w okresie do 6 lat. W przypadku większych domów, budynków czy obiektów kocioł gazowy kondensacyjny jak najbardziej ma prawo wypierać konwencjonalne kotły z zamkniętą czy otwartą komorą spalania.

A.K.

Serwis piecyków gazowych Kraków | Tani serwis piecyków w Krakowie | Piecyk nie zapala | Piecyk nie działa co robić | Dlaczego piecyk nie odpala | Przegląd kotła kondensacyjnego Kraków | Kominiarz wyłączył piecyk
Serwis Ariston Kraków | Serwis Vailant Kraków | Serwis Saunier-Duval Kraków | Serwis Termet Kraków