Po pierwsze bez paniki, po drugie:

Cieknie lub leje się woda z piecyka

Jeżeli z piecyka lub kotła leje się woda należy przede wszystkim zachować spokój. W pierwszej kolejności:

  • zlokalizujmy miejsce wycieku;
  • poszukajmy zaworu odcinającego dopływ wody do pieca lub całej instalacji - zazwyczaj w instalacjach grzewczych i mieszkaniowych takowy zawór znajduje się przy mierniku wody i wygląda następująco:

W przypadku, gdy nie posiadamy licznika wody, takowy zawór powinien znajdować się w pobliżu piecyka, kotła lub w okolicach umywalki czy też wanny. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie zlokalizować zadzwońmy do któregoś z współlokatorów lub członka rodziny. Jeżeli to nie pomoże, można poprosić o pomoc sąsiada. Gdy i ta metoda zawiedzie, można zadzwonić do nas - postaramy się pomóc w lokalizacji zaworu.

Zakładamy, że udało się zamknąć wodę. Następnie należy zlokalizować miejsce wycieku. Jeżeli wystąpił wyciek spod piecyka lub któregoś z jego elementów należy wtedy zawezwać serwis piecyków i w miarę dokładnie określić miejsce usterki, aby ułatwić serwisantowi diagnozę. Jeżeli wyciek nastąpił z instalacji wodnej (okolice miernika wody lub ze ściany ) należy wezwać hydraulika.

Śmierdzi gazem

Jeżeli w trakcie użytkowania piecyka czuć charakterystyczny zapach gazu, należy po pierwsze:

  • zakręcić zawór odcinający gazu przy piecyku (zawór zazwyczaj posiada oznaczenie O/C lub O/Z , ustawiamy go na pozycję C lub Z) lub zawór przy butli jeżeli posiadamy instalację z butli.
typowy zawór gazu (najczęściej spotykany w kolorze żółtym)

Jeżeli zawór jest zaśniedziały i nie jest możliwe jego odkręcenie lub nasza instalacja przy piecyku go nie posiada, to w przypadku instalacji w bloku mieszkaniowym, należy udać się na klatkę schodową i zakręcić zawór z gazem przypisany dla naszego numeru lub poprosić sąsiada, o to aby zrobił to za nas. Ciągły wyciek z instalacji gazowej jest bezpośrednim zagrożeniem zatruciem lub pożarem pomieszczenia. Po zamknięciu gazu należy wezwać serwis w celu usunięcia nieszczelności.

Czujnik czadu włącza sygnał akustyczny

Jeżeli nasza łazienka czy też kotłownia posiada dodatkowy czujnik tlenku węgla (czujnik czadu CO) i podczas pracy pieca lub po jej zakończeniu pojawia lub na chwilę włącza się alarmowy sygnał akustyczny należy bezwzględnie otworzyć okna w mieszkaniu, otworzyć drzwi od łazienki i wyłączyć urządzenie.

Tlenek węgla, czyli tzw. czad nawet przy przekroczeniu niewielkiego dopuszczalnego stężenia może powodować śmiertelne zatrucie lub nieodwracalne negatywne skutki dla naszego zdrowia. Po wyłączeniu urządzenia i przewietrzeniu łazienki i mieszkania lub najbliższych pomieszczeń w domu należy bezwzględnie wezwać serwis w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowej pracy urządzenia. Najczęstszym powodem takowej sytuacji jest brak przeprowadzania okresowych przeglądów i czyszczenia urządzenia. Zdarzają się również inne usterki, zależne od modelu pieca. Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy zakup czujnika CO, którego koszt jest niewielki zwłaszcza, w stosunku do ceny naszego zdrowia

Coś strzela w piecyku, słychać świszczenie, stuki

Piece gazowe w zależności od konstrukcji mogą pracować z różnym poziomem dźwięku. Standardowe piecyki łazienkowe służące do podgrzewania wody użytkowej (bateria, prysznic lub wanna) działają najgłośniej ze względu na tzw. otwartą komorę spalania. Normalnym jest też, że podczas pracy towarzyszy im charakterystyczny dźwięk spalania gazu i ruchu spalin do komina wywiewnego.

W przypadku jednak, gdy z pieca dochodzą dźwięki syczenia, strzelania lub też dziwnego trzeszczenia, należy takowe urządzenie wyłączyć. Częstym powodem zaistniałej sytuacji jest przegrzewanie wody w instalacji. Najczęstszym powodem występowania przegrzania wody jest wytrącanie się kamienia z wody w nagrzewnicy podczas jej ogrzewania. Takowy kamień, sukcesywnie osadza się wewnątrz przewodów elementów grzejnych pieca, blokując przepływ wody i sprawność urządzenia. Sukcesywne zakamienienie nagrzewnicy skutkuje nieodwracalnymi skutkami, z zupełnym zatkaniem przewodów włącznie. Objaw ten prowadzi do przegrzania elementów pieca i uszkodzenia ich - po takiej usterce naprawa pieca niestety bywa już nieopłacalna.

Prostym testem, czy nasza woda w instalacji ma tendencję do wydzielania kamienia jest sprawdzenie czy podczas gotowania wody w czajniku, na jego dnie osadza się biały osad. Jeżeli tak i jest go dość sporo, możemy być pewni, że nasza nagrzewnica może być już zakamieniona.

Co robić jeżeli nagrzewnica jest zakamieniona? Można się zgłosić do nas, nasza firma zajmuje się odkamienianiem nagrzewnic oraz innych wymienników ciepła.

Czy mogę sam, sama odkamienić nagrzewnicę? Raczej nie polecamy wykonywania tej czynności samemu, ponieważ wymaga ona rozebrania praktycznie całego pieca oraz użycia odpowiedniego środka, który zapewni skuteczne czyszczenie nagrzewnicy. Czyszczenie nagrzewnicy musi być dodatkowo przeprowadzone w odpowiedni sposób aby jej nie uszkodzić.

Naprawa piecyka Kraków | Dobry serwis piecyków w Krakowie | Piecyk nie zapala | Awaria piecyka gazowego | Jaki piecyk gazowy wybrać | Przegląd piecyka gazowego | Kominiarz wyłączył piecyk gazowy
Serwis Ariston Kraków | Serwis Termet Kraków | Serwis Saunier-Duval Kraków | Serwis Termet Kraków